A Parkinson-kór világnapja (április 11.)

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organiation – WHO) 1997-ben április 11-ét nyílvánította ki a Parkinson-kórban szenvedők világnapjává.

Röviden a betegségről:

Névadója James Parkinson angol orvos és természettudós aki április 11-én született 1755-ben és elsőként írta le a betegség klinikai tüneteggyüttesét 1817-ben.
Európai népességre nézve napjainkban 100 000 főre vonatkoztatva 150-200 beteggel, illetve 15-20 ÚJ beteggel számolhatunk. Előfordulásának gyakorisága életkorral nő.
A kór idegrendszeri megbetegedés, mely az idegsejtek folyamatos pusztulásával jár és elsősorban mozgászavart okoz.
Az egészségtudomány jelenlegi állása szerint, a betegség teljes gyógyítása még nem lehetséges, de megfelelő terápiával nagyon jól kezelhető, sőt bizonyos esetekben még a tünetmentesség elérése sem kizárt. A kezelés hatásossága attól is függ, hogy az első tünetek megjelenésétől, a diagnózis felállításáig mennyi idő telik el.

Mi az oka a betegség kialakulásának?

A betegség kialakulásának pontos oka a mai napig sem ismert. Mai kutatások szerint az életkor előrehaladtával, illetve genetikai hajlamosító tényezők valamint komplex környezeti hatások/ártalmak eggyüttes hatása idézheti elő a sejtpuszulást.

Hogyan lehet a betegséget megállapítani?

A betegséget neurológus szakorvos diagnosztizálja, a klinikai tünetek alapján.

Melyek a betegség tünetei?

A tünetek a kórkép előrehaladtával fokozatosan alakulnak ki. Kezdetben a tünetek egészen enyhék lehetnek. Kezdetben a tünetek csak a test egyik oldalán jelentkeznek, később kiterjedhetnek a másikra is.
Három fő motoros tünet:
– mozgás meglassulása és elszegényesedése
– izommerevség
– nyugalomban jelentkező remegés


Milyen életmódbeli változások hasznosak Parkinson-kórban?
– Rendszeres aktív fizikai aktivitás
– A mindennapi tevékenységek minnél további fenntartása
– Nehézségekhez való alkalmazkodás (pl. fűző nélküli lábbeli viselése, gumis derekú ruha viselése
– Megfelelő étkezés (többszöri, kisebb mennyisgű étkezés, fehérjék esti fogyasztása,stb.)



Előadás a STRESSZRŐL!

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt, a téti Kultúrház klubtermében (9100 Tét, Fő u. 80.) megrendezésre kerülő, ”Stressz, életünk része, mely egyre nagyobb mértékeket ölt.” című előadásunkra!

Down-szindróma világnapja (március 21.)

A Down-szindróma egy veleszületett kromoszóma-eltérés, ami a 21. kromoszómapár hibás osztódásának következtében jön létre.
A Down-szindróma becsült előfordulási gyakorisága világszerte 1:1000 és 1:1100 élveszületés között van. Évente körülbelül 3000-5000 gyermek születik ezzel a kromoszóma rendellenességgel.

Az egészségügyi ellátáshoz, a korai beavatkozási programokhoz és a befogadó oktatáshoz való megfelelő hozzáférés, valamint a megfelelő kutatás létfontosságú az egyén növekedése és fejlődése szempontjából.

A Down-szindrómával élők életminősége javítható az egészségügyi ellátási szükségleteik kielégítésével, beleértve az egészségügyi szakemberek rendszeres ellenőrzését a mentális és fizikai állapot nyomon követése és az időben történő beavatkozás biztosítása érdekében, legyen az fizioterápia, foglalkozásterápia, logopédia, tanácsadás vagy speciális oktatás. A Down-szindrómás személyek optimális életminőséget érhetnek el a szülői gondoskodás és támogatás, az orvosi útmutatás és a közösségi alapú támogatási rendszerek, például a minden szinten inkluzív oktatás révén. Ez megkönnyíti részvételüket a többségi társadalomban és személyes lehetőségeik kiteljesedését.

Az alvás világnapja (március 15.)

Az alvás világnapja egy évente megrendezésre kerülő esemény, amely az alvás fontosságára hívja fel a figyelmet az egészség és a jólét szempontjából.

Szakirodalmak szerint ma a lakosság mintegy felét érinti különböző szintű alvászavar (insomnia), melynek csupán töredéke fordul szakorvoshoz problémájával. Többségük különböző öngyógyítási technikákkal próbálkozik (pl. nyugtató, altató, alkohol, stb.) tünetei ellen.
Az insomnia következtében azonban romlik az egyén munkahelyi teljesítő képessége, az emberek több balesetet okoznak és sokkal többször betegednek meg.

A 2024-es alvás világnapjának témája:
“Alvásegyenlőség a globális egészségért”
A világnap témája rámutat az alvás általános egészségben betöltött létfontosságú szerepére, és felhívja a figyelmet a különböző népcsoportok alvás egészségügyében mutatkozó egyenetlenségekre.
A nap platformként szolgál az alvás szakemberek, és az alvásért felelős szervezetek számára világszerte, a jobb alvási szokások, azok népszerűsítése és az alvás, valamint annak egészséggel kapcsolatos, globális problémák kezelését.

Tudta, hogy az alváshiány olyan életveszélyes problémákat okozhat, mint a szív- és érrendszeri betegségek és a vér oxigénszintjének csökkenése?
Az alvás az élet egyszerű aspektusának tűnhet, de sokkal összetettebb, mint gondolnánk. Az alvás világnapját azért ünnepeljük, hogy felhívjuk a figyelmet a megfelelő alvás fontosságára. Ez a nap a World Sleep Society által szervezett nemzetközi elismerést kapott. Az alvásszakértők szerint “A megfelelő alvás a minden”. Semmilyen nyugtató vagy koffein nem adhat olyan pihenést, amelyet a bőséges mennyiségű alvás adhat a szervezetnek.

Beszéljünk röviden az alvás jelentőségéről:
A jó alvás javítja a hangulatot, az agyi teljesítményt és az egészséget.
A nem megfelelő mennyiségű alvás egészségügyi következményekkel járhat. Test szerte problémákat okozhat az alváshiány, de kiemelkedő szerepe van a stressz, a szorongás és a depresszió kialakulásának szempontjából, de akár súlyos alvászavarok esetében akár magas vérnyomás, szívritmuszavar, immunrendszer gyengülése és hormonháztartás felborulása is bekövetkezhet.

Alapvető tippek a jobb alvásminőségért:
1. Változtasson alvási szokásain, és teremtsen kényelmes környezetet alvóhelyén.
2. Az ágynak szigorúan alvásra kell szolgálnia, nem pedig egyéb tevékenységekre, mint például internetezésre, evésre.
3. Próbálja meg elkerülni a képernyők használatát lefekvés előtt.
4. Ne fogyasszon koffeint legalább 6 órával az ágyba bújás előtt.
5. Tartson fenn egy fix lefekvési rutint, próbáljon meg olyan menetrendet kialakítani és tartani, amely szerint nagyjából ugyanabban az időben tud elaludni.

Források: https://worldsleepday.org/
https://szerkeszto.gportal.hu/gindex.php?pg=35578113

Glaukóma világnapja (március 6.)

A zöldhályog (glaucoma) ma a vakság második leggyakoribb oka, becslések szerint jelenleg 80 millió glaukómával élő egyén van a Földön, ezt a számot 2040-re 110 millió fölé várják.

A glaukóma visszafordíthatatlan látáskárosodást okoz, nem gyógyítható, de szűréssel korán felismerhető, rendszeres orvosi ellenőrzéssel és kezeléssel szinten tartható.
A zöldhályog kialakulásában genetikai faktorok is szerepet játszanak, ezért azokban a családokban, ahol van glaukómás, még fontosabb a szemészeti szűrővizsgálat.

Az elsődleges, nyílt-zugú zöldhályog ritkán jár szem fájdalommal, vagy egyéb szemészeti tünettel, és az okozott látásromlás is sokáig észrevétlen maradhat a beteg számára. Ezért fontos a rendszeres szemészeti vizsgálat.

Glaukóma szűrésére szemnyomás mérést alkalmaznak, ugyanis maga a betegség a szemben folyamatosan keletkező csarnokvíz termelődése és elvezetődése közötti egyensúly megbomlásából következik, ami a szemnyomás emelkedéséhez vezet.
A diagnosztizált páciensek első körben szemnyomás csökkentő szemcseppet kapnak terápia gyanánt. A cél egy olyan szemnyomás elérése, amely mellett a betegség nem súlyosbodik, vagy csak olyan lassan, hogy a várható élettartamban nem okoz látásromlást.

Bár sokan úgy gondolhatják, hogy a zöldhályog csak idős korban jelentkezik, ez nem így van. A betegség lehet vele született is. Az előfordulás gyakorisága azonban valóban nő korral, ezért különösen a 40 év feletti korosztálynak ajánlott az évenkénti szűrővizsgálat.

Glaukóma szűrésre a Téti Kistérségi Gyógyítóház Szemészeti szakrendelésén is lehetőség van, szűrővizsgálat céljából forduljon hozzánk bizalommal!


Daganatos megbetegedések előadás!

Szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt, a téti Kultúrház klubtermében (9100 Tét, Fő u. 80.) megrendezésre kerülő, “Daganatos megbetegedésekről másképp, őszintén..” című előadásunkra!

Az Epilepszia Világnapja (február 14.)

Szent Bálint (Valentin) nem csupán a szerelmesek pártfogója, de az epilepsziások védőszentje is, ezért az epilepsziások világnapja február 14-e.
Az epilepszia világnapja lehetőség arra, hogy tájékozódjunk magával a betegséggel és gyógyításával kapcsolatban, valamint, hogy jobban odafigyeljünk azon társainkra akik epilepsziával élnek.

A népesség mintegy fél-egy százaléka epilepsziás, ez gyermekeknél az első leggyakoribb, felnőttkorban az agyi vérellátási zavarok (stroke) után második leggyakoribb agyi megbetegedés.
Az epilepszia nem egy egységes megbetegedés, hanem az agy különböző területeinek elváltozása miatt alakul ki. Szerencsére ma már kezelhető betegségről van szó, melyet részben gyógyszeresen, részben pedig műtétileg orvosolnak, de ma már a ketogén diéta hatásossága is igazolttá vált. A diéta fiatal korban hatásosabb, de felnőttkori epilepszia gyógyításában is sikeres.

Kiváltó és kockázati tényezők lehetnek:
– genetikai hajlam
– perinatális agysérülés (oxigénhiányos állapot születéskor, agyvérzés és stroke az első életév betöltése előtt)
– idegrendszeri infekció (agytályog, meningitis, stb.)
– neurometabolikus betegségek
– bizonyos kromoszóma rendellenességek és szindrómák
– agydaganatok
– agyi traumák

Rákellenes Világnap (február 4.)

A rákellenes világnap célja, hogy évente több millió halálesetet előzzön meg azáltal, hogy felhívja a figyelmet a rákra, valamint, hogy ösztönözzék a rákos megbetegedések megelőzését, felismerését és kezelését.

Az EU-ban közel 3 millió új daganatos megbetegedést diagnosztizáltak 2020-ban, szintén ebben az évben pedig 1,2 millió ember vesztette életét valamilyen rákos megbetegedés következtében, azonban az esetek 40%-a megelőzhető lenne.

8 figyelmeztető jel!

A daganatos megbetegedések általános figyelmeztető jelei lehetnek:
1. Szemmel látható elváltozások anyajegyeken.
2. Széklettel és vizelettel kapcsolatos változások.
3. Makacs köhögés és rekedtség.
4. Állandó nyelés nehézségek.
5. Nem gyógyuló sérülés vagy fekély a bőrön.
6. Szokatlan vérzés és váladékfolyás.
7. Tapintható duzzanat a mellben vagy más testtájon.
8. Ok nélküli testsúly-csökkenés.

Csökkenthető a rák kialakulásának kockázata, ha:
– Nem dohányzik!
– Nem szed indokolatlanul gyógyszereket!
– Nem fogyaszt mértéktelenül alkoholt!
– Havonta végez emlő, here, bőr és szájüreg önvizsgálatot!
– Panaszok esetén időben felkeresi háziorvosát, szakorvosát!
– A szükséges szűrővizsgálatokat elvégzi!
– Egészséges életvitelt folytat: megfelelően táplálkozik, rendszeres testmozgást végez, eleget alszik, illetve vigyáz testi és mentális egészségére!


Források: https://rakliga.hu/8-figyelmezteto-jel/
https://www.worldcancerday.org/about/2022-2024-world-cancer-day-campaign


A táplálkozás és az immunrendszer kapcsolata

Az utóbbi időben növekedett az általános érdeklődés középpontjába egészségügyi vonatkozásban az immunrendszer, és az immunrendszer támogatásának lehetőségei kerültek.
Számos szokásos és mindennapi, életmódbeli tényező szerepe jelentősebbé vált, mint pl. a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, stresszmentes életmód, rendszeres fizikai aktivitás és az egészséges táplálkozás.

Az nem kérdéses, hogy a táplálkozásnak igen nagy szerepe van az immunrendszer megfelelő működésében. Leginkább azzal tudjuk támogatni immunrendszerünk ha étrendünkben minden úgynevezett makro- és mikrotápanyag szintje megfelelő, hiszen ha hiányállapot lép fel szervezetünk ellenálló képessége romlik, tehát a szervezetünk kevésbé tud védekezni minden betegséggel és fertőzéssel szembe.
Az igazat megvallva nincs egy olyan élelmiszer vagy étrend-kiegészítő sem, amely önmagában elegendő lenne a betegségek meggyógyítására vagy a fertőzések megelőzésére.
A szakirodalmakban a legnagyobb figyelmet a C-, D-, A-, B6-, B12-, E-vitamin és a β-karotin, valamint a szelén és cink kapja, melyek több mechanizmuson keresztül segítik szervezetünk a védekezésben, gyógyulásban.
Vannak olyan időszakok és állapotok (pl. őszi és téli hónapok, betegségek, fokozott stressz, várandósság, betegségek), amikor a szervezetnek a normál mennyiségnél többre van szüksége a fenti ásványi anyagokból és vitaminokból, ilyen esetekben előfordulhat, hogy csupán természetes forrásokból már nem tudjuk fedezni a szervezet szükségletét és ilyenkor étrend-kiegészítők szedése válik szükségessé. Ha immunrendszerünk támogatását nem csak ezekben az időszakokban, hanem általánosan is előtérbe helyezzük, a nagyobb kitettség esetén már egy jobb immunvédekezéssel vágunk bele a veszélyes időszakba és ez előnyünkre válhat.

D-vitamin
Bár a D-vitamin megtalálható kis mennyiségben élelmiszerekben, pl. tejtermékek, tengeri halak, dúsított élelmiszerek (pl. margarinok, vajak, tejtermékek) és a tojássárgában, a bőrben az UV-B sugárzás hatására kialakuló D-vitamin a szervezet legfőbb D-vitamin forrása. Pontosan ezért javasolt az őszi és téli időszakban a D-vitamin kiegészítés, azonban ennek mennyiségét személyre szabottan kell meghatározni hiszen betegeknek, túlsúllyal rendelkezőknek és időseknek nagyobb a szükséglete a megszokottnál.

C-vitamin
A C-vitamin egy vízben oldódó vitamin, mellyel kapcsolatban számos kutatás és tanulmány készült, mellyel igazolták szerepét az immunrendszer támogatásában.
Természetes forrásai között szerepel: paprika, citrusfélék, karalábé, káposztafélék és bogyós gyümölcsök, stb. Szintén nagy mennyiségben található meg a petrezselyemzöldben és csipkebogyóban is, azonban mivel ezeket jellemzően kis mennyiségben fogyasztunk alkalmanként nem tekinthetjük jó C-vitamin forrásnak.
A felnőttek számára javasolt referencia beviteli érték Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) javaslata alapján csak 80 mg, míg az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) ajánlásban kissé magasabb, férfiak számára 110 mg, nők számára 95 mg.
Napjainkban étrend-kiegészítők fogyasztásával több grammnyi C-vitamint is beviszünk. Mennyire szükséges/veszélyes ez? A tolerálható belső beviteli szint 2000mg, azaz 2g – tehát ezen mennyiség bevitele sem járhat negatív következményekkel. Viszont ennél nagyobb mennyiség szedése nem csak felesleges de fokozza a vesekő kialakulásának esélyét is.

Forrás: https://mdosz.hu/hun/wp-content/uploads/2016/03/taplalkozasi_akademia_2014_03_d_vitamin.pdf

Koraszülöttek világnapja (november 17.)

A Magyarországon született csecsemők nagyjából 9%-a koraszülött, azaz a terhesség 37. hete előtt jön a világra, vagy az újszülött súlya nem éri el a 2500 grammot.
Kevesen tudják, hogy ma már az 500 grammal született csecsemőknek is esélyük van a túlélésre (amennyiben megkapják az állapotukhoz szükséges ellátást).

A gyermek születése az egyik lepozitívabb, legfontosabb élmény. A túl korai szülés jelentős trauma a családok számára, mely jelentős anyagi terhet jelent sok család számára.
A koraszülés tudatosításának első lépése: a koraszülések aránya nagy mértékben csökkenthető az átfogó tájékoztatás, illetve a jobb kezelés és gondozás révén.

A koraszülés okai:
Általában nem tudjuk mi áll a háttérben. Gyakrabban fordul elő azonban alacsonyan képzett, szegény, rosszul táplált és beteg nők esetében.
A korán elkezdett terhesgondozás alatt kisebb a koraszülés kockázata.

Koraszülés esetén a koraszülött mentőszolgálat feladta a speciális segítségnyújtó intézményekbe (PIC/NIC osztályok) juttatni az újszülöttet. Ehhez az ellátáshoz koraszülött mentőautókra, szállító inkubátorokra és neonatológus szakorvosokra van szükség.
Magyarországon a koraszülött mentést a Koraszülött Mentőszolgálat látja el (https://koraszulottmento.hu/).

A cukorbetegség világnapja (november 14.)

A cukorbetegség világnapja minden évben november 14-én van, Sir Frederick Banting születésnapján, aki 1922-ben Charles Besttel együtt fedezte fel az inzulint.
A diabetes mellitus (cukorbetegség) egy szénhidrát-anyagcsere zavarral járó krónikus betegség, melyen oka az inzulin viszonylagos vagy teljes hiánya, az inzulinhatás elmaradása, illetve bizonyos körülmények között ezek együttes jelenléte.


ISMERD MEG A KOCKÁZATOT, ISMERD MEG A VÁLASZODAT
(2023-as cukorbetegség világnapi program)

Világszerte 10 felnőttből 1 cukorbeteg. Több, mint 90%-uk 2-es típusú cukorbetegségben szenved. Közel felét még nem diagnosztizálták. Sok esetben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása és szövődményei késleltethetők vagy megelőzhetők az egészséges szokások elfogadásával és fenntartásával. A megelőzés a korai diagnózis és az időben történő kezelés támogatása érdekében fontos, hogy ismerjük a kockázatot és a teendőket.

A cukorbetegség klasszikus klinikai tünetei:
– vizelet mennyiségének megnövekedése
– állandó szomjúságérzet és ebből következően a fokozott folyadékbevitel
– egyéb okkal nem megmagyarázható fogyás
– de felléphet: bőrviszketés, fáradtság, étvágytalanság, hányinger, hányás (utóbbiak már a ketózis tünetei lehetnek), esetleg homályos látás, lábikragörcs, a kézujjak zsibbadása, illetve lassú sebgyógyulás, visszatérő, nehezen gyógyuló fertőzések, súlyos esetben tudatzavar, eszméletvesztés is.

Cukorbetegségre utaló tünetek esetén vércukorszint meghatározás javasolt, de a szénhidrát-anyagcsere zavar stádiumának, a betegség típusának meghatározására további laboratóriumi vizsgálatok is szükségesek (pl: megfelelően kivitelezett orális glükóztolerancia teszt (OGTT), laboratóriumban, standard módszerrel történő HbA1c érték mérése, antitest kimutatások).

Kezelése:
Egyénre szabott gyógyszeres terápia mellett, a fizikai aktivitás, orvosi táplálkozásterápia (a kezelés módjához , kezelési célokhoz, egyéni igényekhez, jellemzőkhöz és lehetőségekhez igazodóan kialakított étrend, az energia- és szénhidrátbevitel több alkalomra való elosztása).

Források: https://www.neak.gov.hu/sajtoszoba/kozlemenyek_eu_napok/egeszsegugyi_vilagnapok_cukorbetegseg

Fogászati hónap (November)

A hazai kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet a szájhigiénia, a száj- és fogápolás fontosságára, ezen belül a gyakori, helyesen végzett fogmosás, a cukros ételek, italok fogyasztásának csökkentése és a rendszeres fogászat ellenőrzés fontosságának hangsúlyozása.

A fogak alapvető funkciója a táplálékfogyasztásban mutatkozik meg, feladatuk pedig: az étel harapása, darabolása, őrlése.
A fentebb említett funkciók csak akkor lehet teljes értékű, ha mind a szájüreg állapota, mind a fogak épek.

A szájhigiénia hiányossága (különösen a nem megfelelő rendszerességgel, eszközökkel és technikával végzett szájápolás) teszi lehetővé a baktériumok elszaporodását, amely sok esetben esetben a kezelendő problémák kiindulópontja.

Hogyan vehet részt a fogászati hónap “ünneplésében”?
1. Fogselymezés minden nap
Vannak helyek a szájüregben melyet egyszerű fogmosással nem tud elérni, ezért fontos a rendszeres fogselyem használat.
2. Mosson fogat naponta kétszer legalább két percig
A napi kétszeri fogmosás nem csak a reggeli lehelet és a szájban maradt undorító íz ellen segít, hanem csökkenti az ínybetegségek kialakulásának esélyét is.
3. Szájvíz használata
Az antimikrobális öblítő segít tisztán tartani a szájüreget.
4. Keresse fel Fogorvosát!

NÉGY LÉPÉS A HELYES FOGMOSÁSI TECHNIKÁHOZ:
1. Megfelelő szög – a leghatékonyabb súroláshoz döntse meg fogkeféjét 45°-os szögbe.
2. Megfelelő mozdulatok – finoman mozgassa a fogkefét előre, majd hátra. Ügyeljen, hogy ne legyen túl durva!
3. Minden felületet fedjen le!
4. Ne feledkezzen meg a nyelvről – rengeteg baktérium található meg a nyelven is.

Források: https://nationaltoday.com/national-dental-hygiene-month/
https://www.neak.gov.hu/sajtoszoba/kozlemenyek_eu_napok/egeszsegugyi_vilagnapok_fogaszat

Rózsaszín Október (Mellrák megelőzés hónapja)

Az emlőrák vagy mellrák az emlő sejtjeiből kiinduló daganatos megbetegedés, mely férfiakat és nőket egyaránt érint.
2005-ben 502 000-en haltak meg emlőrákban a világon (ez a rákos halálesetek 7%-a, az összes halálesetek csaknem 1%-a).

A emlőrák fő kockázati tényezői a női és idősebb kor.
További tényezők közé tartozik az ösztrogén (a szervezetben termelődő), sűrű mellszövet, a menstruáció kezdete és első szülés idején betöltött életkor, a menopauza tüneteire szedett hormonok, a dohányzás, elhízás és elégtelen mennyiségű testmozgás.

A mellrák tünetei közé tartoznak:
Dudor vagy duzzanat a mellben, a mellkas felső részén vagy a hónaljban
– A bőr megváltozása, például ráncosodás, vagy gödröcskék keletkezése
– A mell színének megváltozása – a mell vörösnek, vagy gyulladtnak tűnhet
– A mellbimbó megváltozott – például befele húzódott vagy kifordult
Kiütés vagy kérgesedés a mellbimbó körül
Szokatlan folyadék vagy folyás bármely mellbimbóból
– A mell méretének vagy formájának megváltozása

Önmagában a mellek fájdalma általában nem az emlőrák jele. Azonban vigyázni kell ha a mellben vagy hónaljban, olyan fájdalom jelentkezik, mely állandóan vagy szinte állandóan ott van.
Bár ritkán, de férfiaknál is jelentkezhet mellrák, ennek leggyakoribb tünete a mellkas területén levő csomó.

Hogyan vizsgáljuk meg saját mellünket?

A mellek ellenőrzése olyan egyszerű, mint az ÉKE:
1. Érintse meg a mellét: Érez-e valami újat, vagy szokatlant
2. Keresse meg a változásokat: Nem tűnik-e Önnek valami másnak?
3. Ellenőriztesse le háziorvosával az új és szokatlan elváltozásokat.

Emlőrák diagnosztikájának során elsőként meg kell említeni a fentebb leírt úgynevezett önvizsgálatot, majd pedig a mammográfiai vizsgálatot.
Mammográfiai vizsgálatra valamivel fiatalabb és idősebb életkorban is van lehetőség, azonban ezt megelőzően háziorvossal, vagy nőgyógyásszal kell konzultálni.

A mentális egészség világnapja (október 10.)

A jó mentális egészség létfontosságú az általános egészségünk és jólétünk szempontjából. Világszerte azonban minden nyolcadik ember mentális egészségi problémákkal küzd, ami hatással lehet fizikai egészségükre, jólétükre, másokkal való kapcsolatukra és megélhetésükre.

A lelki egészség zavarának jelei a következők lehetnek: koncentrációs problémák, motiváció hiánya, fokozott érzékenység, közömbösség, személyes higiéné elhanyagolása, alvási szokások megváltozása, más okokkal nem magyarázható étvágybéli változások, környezettől és társas kapcsolatoktól való elidegenedés, ingerlékenység, viselkedési mintázat megváltozása.

Az állandósuló lelki problémák önpusztító magatartáshoz vezethetnek, mely jelentősen növeli az öngyilkosság kockázatát. Éppen ezért fontos a problémák barátokkal való megbeszélése, vagy szakember (pszichológus vagy pszichiáter) segítsége, illetve a telefonos lelkisegély-szolgálat (Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége – 06 80 810 600 vagy 116-123 éjjel-nappal hívható és ingyenes) igénybevétele.

A lelki egészség és jóllét elérésnek és megőrzésének alapja az egészséges életmód, melynek legfőbb elemei az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, a társas kapcsolatok ápolása, és a szellemi és kulturális feltöltődés.

Magyar Lelki Elsősegély Telefonszolgálatok Szövetsége (LESZ):
https://sos116-123.hu/

A szív világnapja (szeptember 29.)

A szív- és érrendszeri megbetegedések a világ első számú halálokai.

A szívet vagy az ereket érintő betegségek (mint például a szívroham, a stroke és a szívelégtelenség) együttesen évente több, mint 20.5 millió ember halálát okozzák. E halálesetek többsége az alacsony és a közepes jövedelmű országokban történik.

Az elsődleges cél ennek a számnak a csökkentése. A szív- és érrendszeri megbetegedések okozta korai halálozások 80%-a megelőzhető, ha apró változtatásokat eszközölünk az életmódunkban (mit eszünk és iszunk, mennyit mozgunk és hogyan kezeljük a stresszt) jobban kezelhetjük a szívünk egészségét és megelőzhetjük/legyőzhetjük a szív- és érrendszeri megbetegedéseket.

Rákmegelőzés

Magyarország még mindig élen jár a daganatos megbetegedések okozta halálozásban, hívta fel a figyelmet a Rákellenes Világnap alkalmából a Magyar Rákellenes Liga. A szakemberek szerint a szűrővizsgálatoknak és az egészséges ÉLETMÓDNAK nagy szerepe van a betegség megelőzésében, Magyarországon azonban még mindig nagyon alacsony a szűrési hajlandóság.
A rák a második vezető halálozási ok világszerte, és számos daganatos betegségben kulcsszerepet játszanak a kockázati tényezők. Bár a daganatos betegségek kialakulásának pontos okait az orvosok nem tudják, azzal tisztában vannak, hogy egyes rizikófaktorok növelhetik a rák kialakulásának kockázatát.

Elhízás világnapja Március 03.

“Boldogabb, egészségesebb, hosszabb életet mindenkinek!”
Ez lesz a témája márciusi előadásunknak Téten .
2023.03.03. Elhízás világnapja.                        | Forrás: www.elhizastudomany.hu
Az elhízás a 21. század egyik legnagyobb kihívást jelentő népegészségügyi problémája. Világszerte több mint évi 2,8 millió haláleset köthető túlsúly vagy elhízáshoz.
Az OECD-országokban csaknem minden negyedik ember elhízással él. A felnőttkori elhízás átlagos aránya a 2010-es 21%-ról 2016-ra 24%-ra nőtt, így további 50 millióval nőtt az elhízással élő személyek száma. A mozgásszegény életmód minden gyermek és felnőtt korosztályban jellemző, a túlzott kalóriabevitel több mint 20%-kal nőtt az elmúlt 50 évben. Az elhízás előfordulása a világ országaiban szoros összefüggést mutat a COVID-19 megbetegedéssel és halálozással.
Az elhízás egyre nagyobb pénzügyi terhet ró az egyénre és az egészségügyi rendszerekre
Az elhízás évente mintegy 70 milliárd euróba kerül az Európai Uniónak az egészségügyi közvetlen költségek és a munkából való távolmaradás miatt.

Az epilepszia világnapja Február 14.

2023.02.14.
A jeles nap Szent Bálint nevéhez is kötődik, aki nem csak a szerelmesek, hanem az epilepsziások és a lelki betegek védőszentje is. Az epilepszia az agy olyan működési zavara, melynek során elektromos túlműködés alakul ki, bizonyos agysejtek gátlásuk alól felszabadulnak. Ennek következményeként elektromos kisülések, illetve kisülési hullámok keletkeznek melyek tudatzavarban (akár eszméletvesztésben), zavartságban, izomgörcsben, vizelet/széklettartási képtelenségben nyilvánulnak meg.
Tüneti epilepsziáról akkor beszélünk, ha az azt kiváltó ok ismert. Így pl. bizonyos agyi károsodások következtében (agyi sérülés, agyi infarktus), magas lázzal járó állapotokban, fertőzésekben, stb. is kialakulhat epilepsziás roham (tehát a görcsroham nem feltétlenül utal epilepszia betegségre).
Amennyiben a kiváltó ok megszüntethető, újabb roham spontán módon nem feltétlenül keletkezik. Ebből kifolyólag a kezelése is eltér az elsődleges epilepsziaformák kezelésétől. Felmérések szerint a társadalom 1-1,5%-a epilepsziás. Egyszeri epilepsziás rohamot pedig akár 5%-unk elszenved élete során.

Passzív dohányzás prevenció

Tudja-e hogyan hat a passzív dohányzás a közelében lévő nemdohányzó emberekre?
A nemdohányzó személyek dohányfüstnek, illetve a dohánytermékek aeroszol tartalmának való
kitettségét passzív dohányzásnak nevezzük.
A napi egy doboz cigarettát elszívó dohányzóval egy otthonban élő nemdohányzó személy három szál
cigarettának megfelelő dohányfüstöt lélegez be naponta.
Le nem húzott ablakú gépkocsiban ülve a passzív dohányzó egy óra alatt három szál cigarettányi füstöt
szív be, amennyiben valaki dohányzik a járműben.
Ha pedig egy zárt helyiségben egyszerre többen is dohányoznak, a nemdohányzó személy által
belélegzett füst mennyisége is hatványozódik.
Még szabad téren is egy szál cigarettányi füstöt szív be három óra alatt a folyamatosan dohányzó
személy közelében tartózkodó nemdohányzó.
További információkért az alábbi linken olvashat bővebben a passzív dohányzásról:
https://egeszsegvonal.gov.hu/p-q/726-passziv-dohanyzas.html

Melyik szülő szeretne szándékosan ártani a gyermeke egészségének? A testi és a szellemi fejlődésüket
is befolyásolja a szülő dohányzó magatartása. Óvja őket, hisz ők még nem tudnak ellene védekezni.

10 elérhető lehetőség, hogy megelőzhesse a tüdőrákot

Rákmegelőzés- Dohányzás

Intézményünk közreműködik a Rákmegelőzés Európában (PrEvCan) kampány hazai megvalósulásában.

 A kampány a dohányzókat szólítja meg, a füstmentes otthon és környezet fontosságára hívja fel a figyelmet, rávilágítva a dohányzás és a daganatos betegségek közötti ok-okozati kapcsolatra. A kampány mind a lakosság, mind az egészségügyi szakemberek felé kommunikál, így biztosítva a lehető leghatékonyabb elérést.

Az OKPI Facebook oldalának elérése:

https://www.facebook.com/koranyi.hu

HUNGARIAN FINAL Toolkit 1_v3

Ivóvíz

A megfelelő mennyiségű és minőségű ivóvíz meghatározó az emberi egészség szempontjából. Magyarország szerencsés helyzetben van: valamennyi településén biztosított a közműves ivóvíz-ellátás, csak külterületi, tanyasi lakókörzetekben, zártkertes vagy üdülőövezetekben vannak ellátatlan területek. A lakosság 95%-a számára elérhető a biztonságos ivóvíz.

 Milyen Magyarországon a csapvizek minősége és ki ellenőrzi?

Magyarországon a legtöbb településen jó minőségű az ivóvíz. Az egyes települések ivóvízminőségére vonatkozó részletes információk megtalálhatóak a honlapon: https://www.nnk.gov.hu/index.php/kozegeszsegugyi-laboratoriumi-foosztaly/kornyezetegeszsegugyi-laboratoriumi-osztaly/vizhigienes-laboratorium/ivoviz/magyarorszagi-telepulesek-ivovizminosege

Az ivóvíz minőségét évente országosan mintegy 60 000 ivóvízmintából vizsgálják az ivóvízszolgáltatók és a népegészségügyi hatóság, közel 60 fizikai, kémiai és mikrobiológiai vízminőségi jellemző alapján. Az évi több mint 900 000 vizsgálati eredmény szerint az ivóvíz minősége 99-100%-ban megfelelő. A szolgáltatott ivóvíz összetételében, minőségében azonban jelentős területi eltérések vannak. Az ivóvíz minőségéért a vízátadási pontig – amely a gyakorlatban a vízórát jelenti – az ivóvízszolgáltató a felelős. Az épületen belüli vízminőség változás megelőzése azonban az ingatlan tulajdonosának feladata.

Milyen szennyezők lehetnek a csapvízben?

Az ivóvíz Magyarországon elsősorban felszín alatti vízből származik, a felszíni vízből biztosított ivóvízellátás csak a teljes ivóvízellátást 6%-át teszi ki. A főként felszínről bemosódó, talajvíz vagy szennyvíz eredetű szerves mikroszennyezők, mint pl. növényvédőszer-maradványok határérték feletti mennyiségben emiatt a hálózati ivóvízben jellemzően nem mutathatók ki. Gyakori aggodalom a gyógyszermaradványok jelenléte az ivóvízben. Bár jogszabály szerint ezeket az anyagokat nem kell vizsgálni, kutatási eredmények szerint hazánkban nem jelentenek az emberi egészségre érdemi kockázatot.

Az ivóvíz természetes eredetű arzén-, bór és fluoridtartalma korábban számos településen volt határtérték felett, de mára a legtöbb helyen kiépültek az eltávolításukhoz szükséges vízkezelő technológiák. A gyakran előforduló vas és mangán egészségre közvetlenül nem ártalmasak, de esztétikai kifogást okozhatnak, mint vörösesbarna vagy fekete csapadék megjelenése, zavaros vagy vasas ízű víz. Sok helyen van természetes, geológiai eredetű ammónium az ivóvízben. Bár az egészségre ez sem veszélyes, kedvezőtlen körülmények esetén nitrit képződhet belőle, ami a csecsemőknél veszélyes methaemoglobinémiás megbetegedést (köznapi néven kékkórt) okozhat. Szerencsére hálózati ivóvíz okozta methaemoglobinémiás eset a gondos felügyeletnek köszönhetően évtizedek óta nem volt, inkább a magánkutak (különösen a sekély ásott kutak) jelentenek kockázatot.

Csapvizet vagy ásványvizet, esetleg szűrt vizet igyunk?

Az egészségünk szempontjából nincs különbség a csapvíz és az ásványvizek között. Mindkettő tiszta és tartalmazza a szervezet számára fontos ásványi anyagokat, így egyéni ízlés szerint bármelyik fogyasztható. Az ásványvíz azonban sokkal drágább, mint a csapvíz, és a felesleges műanyag-hulladék és a szállítás pedig terheli a környezetet, így a csapvíz mindenképpen környezettudatosabb választás. Egy újratölthető kulacs még praktikusabb is, mint a palackos víz.

Háztartási vízszűrők alkalmazása a legtöbb esetben nem szükséges. A vízkezelő berendezések megvásárlását követően jelentős üzemeltetési költségekkel kell számolni, a megfelelő gyakoriságú szűrőcsere, fertőtlenítés a készülék áránál is többe kerülhet. A karbantartás elmulasztásával viszont nagyobb egészségkockázat keletkezik, mint amitől meg akartuk óvni magunkat a víztisztó berendezéssel.

Előfordulhat azonban esetenként, hogy – jellemzően az épület belső hálózata miatt – mégsem megfelelő a csapvíz minősége, például ha ólomvezeték található az épületben. Ilyenkor alternatíva lehet az ásványvíz vagy a kezelt víz fogyasztása.

További információk az ásványvízről és a víztisztító kisberendezésekről:

https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/727/CSAPV%C3%8DZ%20VAGY%20%C3%81SV%C3%81NYV%C3%8DZ%20PLAK%C3%81T.pdf

https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/724/T%C3%A9nyek%20%C3%A9s%20t%C3%A9vhitek%20a%20v%C3%ADztiszt%C3%ADt%C3%B3kr%C3%B3l.pdf

https://www.nnk.gov.hu/attachments/article/724/Csapv%C3%ADz%20vagy%20kezelt%20v%C3%ADz%20%C3%B6sszehasonl%C3%ADt%C3%A1s-plak%C3%A1t.pdf

 

Pollen

Idén a WHO az emberek egészségén túl a bolygó egészségére, az egészséges bolygó jelentőségére is felhívja a figyelmet. 

Polleninformációk

Az allergia a XI. század népbetegsége, egyre több embert érint. A magyarországi Aerobiológiai Hálózat 20 pollenmonitorozó állomást működtet az NNK irányításával. Az NNK a honlapján napi rendszerességgel állít elő pollenkoncentráció előrejelzést, mely alapján tájékozódhatnak, hogy mely pollen van éppen a levegőben, mik a várható egészséghatások.
Magyarországon a parlagfű pollen a legjelentősebb környezeti eredetű allergén. A Nemzeti Népegészségügyi Központ Parlagfű Pollen Riasztási Rendszert dolgozott ki, mely már napi térképes szintű előrejelzést biztosít az allergiások számára. A pollen-információs és előrejelző rendszerről, valamint a pollenallergiáról, illetve az allergének elkerülésének módjáról, az allergiás megbetegedések okozta egészségteher csökkentéséről az NNK szakértői összeállítottak egy olyan útmutatót, amely szakmai és kommunikációs segítséget nyújt egészségügyi szakemberek, egészségfejlesztők és kormányhivatalokban dolgozók számára.

Melléklet(ek):

EFI_kommunikaciós utmutato_parlagfu

Mutass példát, járj szűrésre rendszeresen!

Napjainkban egyre inkább jellemző az egészségtudatosság, melynek eredményeként egyre többen tünetmentesen, megnyugvást keresve kérjük háziorvosunkat a különböző szűrővizsgálatok elrendelésére. Azonban még mindig sokan vannak, akik meghívóval vagy behívóval is hatalmas stresszként élik meg az egyes alkalmakat és emiatt elmulasztják a részvételt.

A vizsgálat elmulasztása mögött nagy valószínűséggel a következő tényezők állhatnak:

1. Bizonytalanság, információhiány

Nem vagyunk meggyőződve a szűrés tényleges hasznáról. Úgy gondolják, ha egyszer már rákról van szó, akkor az ember sorsán a baj korai felfedezése lényegében nem változtat. Ha ebbe jobban belegondolunk ez egy felelősség elhárító hozzáállás és meglehetősen mellőzi a tudatosság szempontját.

2. Szégyenérzet

Magától értődően a nőgyógyászati kenetvétel és a mammográfiás vizsgálat az, amely súlyosan sérti a nő intim szféráját. Sokan érzik a vizsgálatot szégyenletesnek és méltóságrombolónak. Ez sajnos minden nőgyógyászati vizsgálatok velejárója, azonban megfelelő orvos – beteg kommunikációval, a szakember megfelelő metakommunikációjával sokat lehet javítani azon, hogyan élheti meg a páciens a vizsgálatot.

3. Félelem

“Csak keresem magamnak az aggodalmat és a bajt!”, “Jobb, ha nem tudom, hogy beteg vagyok!” – mondatokkal nyugtatjuk magunkat, pedig a rák diagnózisa korántsem jelenti azt, hogy nincs esélyünk a túlélésre. Annál is inkább, nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy annál nagyobb az esély, minél előbb felfedeznek egy lehetséges elváltozást. Törekedjünk tudatosságra!

A tünetmentesség nem lehet indok a szűrővizsgálat elmulasztásának. Szűrővizsgálattal a célunk a korai felismerés, hiszen ez az egyik kulcsa a gyógyulásnak.

MI az EFI?

EFI!

Mi az EFI?

Az Egészségfejlesztési Iroda (EFI) egy új szolgáltatási forma az egészségfejlesztés területén. A szolgáltatások igénybevételéhez nem szükséges sem beutaló, sem TAJ-kártya.

  • Mikor érdemes felkeresni az EFI-t? Ha Ön vagy családtagja -szűrési programon szeretne részt venni, -egyéni tanácsadást kér, -információkat szeretne országos vagy helyi egészségprogramokról.
  • ​Milyen problémával fordulhat az EFI-hez? Ha segítséget szeretne -testmozgással kapcsolatban, -az energiaegyensúly alakításához, -alkohol-probléma kezeléséhez vagy -a dohányzásról leszokást támogató programokról.
  • Nézünk egy példát! Ha ön éppen komoly túlsúllyal küzd és ez már egészségügyi problémákat is eredményez – például fulladás, nehéz mozgás, magas vérnyomás -, akkor kérheti, hogy az EFI szakemberei segítsenek önnek. Az EFI szakembereivel közösen egy önnek megfelelő életmódváltó programot állítanak össze és segítenek abban is, hogy végig tudja csinálni. Tehát a folyamatban sem marad egyedül, szakembereink segítik önt életmódprogramokkal, tanácsadással, lelki támogatással.
  • A programokon való részvételhez bejelentkezés szükséges. 06705402860
    Bejelentkezés előzetes időpont egyeztetés alapján. Nyitva tartás: Hétfő 12:00-18:00,  Kedd, Szerda, Csütörtök, Péntek, 8:00-14:00
    Az Egészségfejlesztési Iroda szolgáltatásai térítésmentesek.
  • EFI Küldetés
  • Azért dolgozunk, hogy az egészségkultúra fejlődjön,  az egészség választása elsődleges legyen az egyének, a családok, közösségek, valamint a szakemberek és a döntéshozók számára. Tevékenységünkkel hozzájárulunk az egészséges életkezdetekhez és ahhoz, hogy mindenki tovább élhessen egészségben.
  • Itt az Egészség az Ügy! Itt a Tét a Lét!

Egészségfejlesztési Iroda nyílik Téten

Egészségfejlesztési Iroda nyílik Téten

 

Az alapellátás és népegészségügy rendszerének átfogó fejlesztése -népegészségügy helyi kapacitás fejlesztése c. felhívására (EFOP-1.8.19-17-2017 ) a Téti Kistérségi Gyógyítóház pályázatot nyújtott be, melyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma vezetője támogatásra érdemesnek ítélt.

Ennek értelmében komplex ellátási rendszerrel tudjuk a kistérség egészségügyi színvonalát emelni, amelyben Egészségfejlesztési Irodát befogadó szervezet a Téti Gyógyítóház Közhasznú Nonprofit Kft. kistérségi járóbeteg szakellátó központja mind az orvosi, mind a felszereltségi hátterével biztos alapot ad.

Az Egészségfejlesztési Iroda a Gyógyítóház emeletén kezdi meg működését Dr. Számtartó Zoltán belgyógyász kardiológus főorvos és munkatársai vezetésével, tevékenységüket a Téti Kistérségi Gyógyítóház Közhasznú Nonprofit kft. koordinálja Dr. Nagy Lehel Csaba igazgató főorvos irányításával, így egy helyen történhet a betegségek kezelése, gyógyítása, és a megelőzés is.

Az Egészségfejlesztési Iroda egy „új” szolgáltatási forma amely összekötő kapocsként működik az egészségügyi alapellátás, a szakellátás és az egészségfejlesztési programokat megvalósító szervezetek között.

Az iroda felállításával a kistérség lakosságát megcélzó egészségnevelő programok indulnak annak érdekében hogy tudatosítsuk a lakosságban hogy az egészség megőrzéséért folyamatosan tenni kell. Az iroda ellátási területe a Téti kistérség, de a területen kívülről segítségért hozzánk fordulókat is fogadjuk. A pályázati időszak alatt cca.16 000 személyt szeretnénk megcélozni mindenféle korosztályból. Az irodában folyamatos állapotfelmérés és tanácsadás folyik napi hat órában (Hétfő 12:00-18:00,  Kedd, Szerda, Csütörtök, Péntek, 8:00-14:00), ahova elsősorban a még egészséges, egészségüket megőrizni, életmódjukon, rossz szokásaikon változtatni akaró embereket várjuk. Tervezzük, hogy bejárjuk a kistérséget, így a szolgáltatást helyben tudjuk azoknak a lakosoknak is biztosítani, akik anyagi gondok vagy egyéb okok miatt nem tudják az irodát felkeresni. Nemcsak önálló kitelepülésekre készülünk, hanem az adott településen már ismert és népszerű rendezvényekhez való csatlakozásban is gondolkozunk. Fontos, hogy a szolgáltatásainkat bárki igénybe veheti, függetlenül attól, rendelkezik-e egészségbiztosítási kártyával. Az iroda munkatársainak nincs is joguk semmiféle azonosító okmányt elkérni, az adatvédelmi szempontokat, személyiségi jogokat teljes mértékben figyelembe kell venniük. Az állapotfelmérés alapján olyan programokat javasolunk az embereknek, amellyel az egészségük megőrizhető, az esetleges betegeket pedig a megfelelő ellátási helyre tovább irányítjuk. A program része még a szenvedélybetegek és mentálhigiénés problémákkal küzdők önsegítő csoportjának életre hívása, továbbá havonkénti klubfoglalkozások megtartása szív-és érrendszeri betegeknek, cukorbetegeknek, valamint az egészséges táplálkozás és életmód iránt érdeklődőknek. Tervezzük a kistérség településein a lakosság számára az egészséges táplálkozást és a testmozgást ösztönző gyakorlatorientált programok megszervezését. Kiemelten kezeljük a 60 év feletti lakosságot, nekik olyan eseményeket valósítunk meg, amikkel szellemi és testi fittségüket, aktivitásukat sokáig meg tudják őrizni. Fontos része a két éven át tartó és aztán még három éven át fenntartandó projektnek az egészségbiztosítási pénztár által nem támogatott szűrések megvalósítása, és általában véve a szűrővizsgálatok fontosságának tudatosítása a társadalom tagjaiban. Az idősek mellett kiemelt célcsoport a gyerekeké. A kistérség általános iskolai tanulói számára kívánunk előadásokat tartani drog, alkohol, dohányzás, biztonságos szexuális élet, lelki egészség, testi egészség, egészséges táplálkozás, testmozgás témájában.

Végezetül bizonyos programelemek a térség egészségügyi és szociális szakembereit szólítja meg, nekik mentális egészségvédő és kiégést megelőző tréningeket tartunk.

Hisszük, hogy az egészségmegőrzésbe fektetett pénz hosszú távon megtérül. A hihetetlen módon leterhelt alap- és szakellátást ezzel a szolgáltatással tehermentesíthetjük.